Galutinės PVM sąskaitos faktūros išrašymas, kai gautas avansas apmokestinamas PVM
Nuo 2016 m. spalio 1 d., prekių pardavėjas, gavęs avansą, nuo kurio yra skaičiuojamas PVM, išrašo PVM sąskaitą faktūrą, kurioje nuo gautos avanso sumos apskaičiuojamas PVM ir jis deklaruojamas to mokestinio laikotarpio, kurį išrašyta PVM sąskaita faktūra, PVM deklaracijoje. Prekių (paslaugų) pardavėjas, gavęs galutinį atlygį už pateiktas prekes (paslaugas), turi išrašyti prekių tiekimą (paslaugų tiekimą) įforminančią galutinę PVM sąskaitą faktūrą, kurioje turi būti nurodomas skirtumas tarp galutinės kainos ir sumokėto avanso sumos ir nuo likusios dalies (skirtumo) skaičiuojamas PVM.
Iki 2016 m. spalio 1 d. pagal galiojančias PVM įstatymo nuostatas įforminant galutinę PVM sąskaitą faktūrą turėjo būti nurodyta visa prekių/paslaugų apmokestinamoji vertė bei PVM suma, nesvarbu, jog prieš tai gautas avansas buvo apmokestintas PVM ir jo gavimas buvo įformintas PVM sąskaita faktūra.
Pagal PVM įstatymo 14 str. nuostatas, jeigu prekių (paslaugų ) teikimo sutartyje yra numatyta gauti avansą, t.y numatyta, kad už prekes(paslaugas) pirkėjas visiškai ar iš dalies sumokės iš anksto, tai prekių(paslaugų) teikėjui prievolė nuo gauto avanso apskaičiuoti PVM atsiranda, jei pagal sutarties sąlygas prekės bus perduotos arba visos paslaugos suteiktos ne anksčiau kaip po 12 mėn. nuo sandorio sudarymo dienos.
Jeigu avansas gaunamas, kai pagal sandorio sąlygas prekės bus perduotos arba visos paslaugos suteiktos anksčiau kaip po 12 mėn. nuo sandorio sudarymo dienos, apmokestinamasis asmuo turi teisę pasirinkti prekių tiekimo ar paslaugų teikimo apmokestinamuoju momentu laikyti avanso gavimo momentą ir nuo gauto avanso skaičiuoti PVM. PVM mokėtojas laikomas pasirinkusiu gautą avansą apmokestinti PVM, kai jis avanso gavimą PVM įstatymo 79str. 4 dalyje nustatyta tvarka įforminta , išrašydamas PVM sąskaitą faktūrą.
Avanso suma yra gauta įskaitant PVM, todėl pardavimo PVM nuo gauto avanso yra apskaičiuojamas pagal formulę, kuri nurodyta PVM įstatymo 92 str.
Formulė yra tokia : Mokėtina PVM suma =atlygis *PVM tarifas /(100%+PVM)
Jei PVM mokėtojas , prekių tiekėjas(paslaugų teikėjas), avansu gauna visą sandoryje nurodytą atlygio sumą(100 proc.), neatsižvelgiant į tai,kad galutinėje PVM sąskaitoje nesusidaro sumų skirtumo, prievolė išrašyti galutinę sąskaitą faktūrą vis tiek išlieka. Tokiu atveju galutinėje PVM sąskaitoje faktūroje nurodomos nulinės sumos.
Akcentuotina, jog kai gaunama avanso suma ir prekės buvo tiekiamos(paslaugos teikiamos) iki 2016- 09-30, galutinėje PVM sąskaitoje faktūroje nurodoma visa prekių(paslaugų) apmokestinamoji vertė(įskaitant gautą avansą) ir apskaičiuotą PVM sumą. Kai avanso suma , nuo kurios buvo išskaičiuotas PVM , buvo gauta iki 2016 - 09- 30 , o prekės patiektos(paslaugos suteiktos) po 2016 - 10 - 01, tai prekių tiekimą(paslaugų teikimą) įforminančioje galutinėje PVM sąskaitoje faktūroje turi būti nurodytas skirtumas tarp galutinės vertės ir sumokėto avanso sumos ir nuo likusios dalies(skirtumo) išskaičiuota PVM suma. Tokia pat tvarka taikoma, kai avanso gavimas ir prekių paslaugų tiekimas(paslaugų teikimas) įforminamas po 2016 - 10 - 01.
Jeigu avanso suma yra sumokėta per 2 ar daugiau kartų, kiekviena gauta avanso suma įforminama atskira PVM sąskaita faktūra, o prekių tiekimo(paslaugų teikimo) įforminimui išrašoma viena galutinė PVM sąskaita faktūra, kurioje nurodomos galutinės vertės ir visų per kelis kartus gautų avansų sumos skirtumas ir nuo likusios dalies( skirtumo ) išskaičiuota PVM suma.
Šaltinis : VMI