Kokius pagrindinius mokesčius reikia mokėti įsteigus įmonę?
Įsteigus įmonę aktualu kokie gi pagrindiniai mokesčiai ,kuriuos turės mokėti įmonė. Mokesčių yra tikrai nemažai, tačiau pagrindiniai, kuriuos tikėtina mokėsite yra šie :
- Pelno mokestis;
- GPM mokestis;
- PVM;
- Mokesčiai Sodrai
Žinoma, gali būti ir taip , kad nebūtinai mokėsite šiuos mokesčius. Visi kiti mokesčiai gali priklausyti nuo įmonės veiklos pobūdžio, pinigų išmokėjimo momento, nuo gauto uždarbio ar nuo to ar įmonė PVM mokėtoja ar ne.
Tačiau kol kas nesigilinkime į kitus niuansus, pirmiausiai aptarkime išvardintus mokesčius kiek išsamiau.
Pelno mokestis mokamas tik tuo atveju, jei įmonė uždirbo pelno per metus. Jei neuždirbo arba patyrė nuostolių, tuomet mokėti nereikia. Mokesčio dydis: 5 arba 15 procentų nuo pelno. 5 procentus moka mažos įmonės: kurių metinė apyvarta neviršija 300 tūkst. Eur. ir kurių vidutinis darbuotojų skaičius mažesnis nei 10. Visos kitos įmonės moka 15 proc.
PVM mokestis - tai pagrindinis valstybės pajamų šaltinis – PVM dalis tarp surenkamų mokesčių (išskyrus įmokas Sodrai) sudaro apie pusę visų pajamų. PVM mokesčio dydis – 21 proc. nuo parduotų prekių ar paslaugų vertės. Mokamas kas mėnesį. Reiktų patikslinti, jog įmonės moka ne visą apskaičiuotą sumą nuo pardavimų, bet nuo apskaičiuoto pardavimo ir pirkimo PVM skirtumo. t.y. iš pardavimų PVM išminusuojamas pirktų prekių ir paslaugų PVM. PVM mokėtoju registruotis būtina pasiekus 45 tūkst. Eurų apyvartą per 12 mėnesių. Savanoriškai registruotis galima bet kada, kad ir iš karto vos tik pradėjus verslą.
GPM mokestis
Paprastai mokamas nuo darbuotojų darbo užmokesčio. Mokesčio dydis – 15 proc. Turi būti sumokamas tuomet, kai išmokamas darbo užmokestis (tą patį mėnesį). Jei darbo užmokestis neišmokamas – mokėti nereikia. Dar GPM mokamas kai išsimokate dividendus ir už gautas/išmokėtas nuomos ir kitas pajamas. Dydis tas pats - 15 proc. nuo sumos. Jei neturite darbuotojų, tai ir neišskaičiuosite GPM.
Mokesčiai Sodrai
Jei turite įdarbinę bent vieną darbuotoją mokėti SODRAI teks.Nepriklausomai nuo to ar darbo užmokestis išmokamas ar ne, mokestį reikia mokėti kiekvieną mėnesį - nuo priskaičiuoto atlyginimo. Darbdavys privalo atseikėti 39.98%. Tai yra gana daug.
Raktiniai žodžiai: mokesčiai, Sodra, GPM, PVM, pelnas, pelno mokestis, verslas, įmonė, darbdavys, darbo užmokestis, darbuotojas