Dažniausiai užduodami klausimai apie pelno mokestį
Lietuvos vieneto, nuolatinių buveinių apmokestinamasis pelnas apmokestinamas taikant 15 procentų mokesčio tarifą. Vienetų (išskyrus pelno nesiekiančių), kuriuose vidutinis sąrašuose esančių darbuotojų skaičius neviršija 10 žmonių ir mokestinio laikotarpio pajamos neviršija 300 000 eurų, apmokestinamasis pelnas apmokestinamas taikant 5 procentų mokesčio tarifą, išskyrus atvejus, nustatytus Pelno mokesčio įstatymo 5 straipsnio 3 dalyje., t. y.:
1) vienetams (individualioms (personalinėms) įmonėms), kurių dalyvis ar jo šeimos nariai yra ir kitų vienetų (individualių (personalinių) įmonių) dalyviai;
2) vienetams (individualioms (personalinėms) įmonėms), kurių dalyvis ir (arba) jo šeimos nariai paskutinę mokestinio laikotarpio dieną valdo daugiau kaip 50 procentų akcijų (dalių, pajų) kituose vienetuose, ir vienetams, kuriuose vieneto (individualios (personalinės) įmonės) dalyvis ir (arba) jo šeimos nariai paskutinę mokestinio laikotarpio dieną valdo daugiau kaip 50 procentų akcijų (dalių, pajų);
3) vienetams, kuriuose tas pats dalyvis paskutinę mokestinio laikotarpio dieną valdo daugiau kaip 50 procentų akcijų (dalių, pajų);
4) vienetams, kuriuose tie patys dalyviai kartu paskutinę mokestinio laikotarpio dieną valdo daugiau kaip 50 procentų akcijų (dalių, pajų).
Pelno nesiekiančių vienetų, kurių mokestinio laikotarpio pajamos iš ūkinės komercinės veiklos neviršija 300 000 eurų, apmokestinamojo pelno dalis, atitinkanti 7 250 eurų sumą, apmokestinama taikant 0 procentų mokesčio tarifą, o likusi apmokestinamojo pelno dalis – taikant 15 procentų mokesčio tarifą. Pelno nesiekiančių vienetų ūkinės komercinės veiklos pajamoms nepriskiriamos pajamos, kurios tiesiogiai skiriamos tenkinant viešuosius interesus vykdomai veiklai finansuoti.
Metinė pelno mokesčio ir (arba) metinė fiksuoto pelno mokesčio deklaracijos pateikiamos pasibaigus mokestiniam laikotarpiui iki kito mokestinio laikotarpio šešto mėnesio pirmos dienos. Pelno mokestis ir (arba) fiksuotas pelno mokestis mokami pagal metines pelno mokesčio ir (arba) fiksuoto pelno mokesčio deklaracijas. Pelno mokestis ir (arba) fiksuotas pelno mokestis turi būti sumokėti ne vėliau kaip iki kito mokestinio laikotarpio šešto mėnesio pirmos dienos.
Reikėtų atkreipti dėmesį, kad pagal 2016 m. kovo 22 d. įstatymo Nr. XII-2262 redakciją, kuri įsigalioja nuo 2017 m. sausio 1 d., metinė pelno mokesčio ir (arba) metinė fiksuoto pelno mokesčio deklaracijos turi būti pateiktos ir mokestis sumokėtas ne vėliau kaip iki kito mokestinio laikotarpio šešto mėnesio penkioliktos dienos.
Iki kada reikia pateikti 2016 metų avansinio pelno mokesčio deklaraciją (FR0430) ir sumokėti avansinį pelno mokestį už 2016 metus?Avansinio pelno mokesčio deklaraciją FR0430 reikia pateikti:
1) Jei avansinis pelno mokestis apskaičiuojamas pagal praėjusių metų veiklos rezultatus, FR0430 už pirmus devynis mėnesius pateikiama ne vėliau kaip mokestinio laikotarpio pirmo mėnesio paskutinę dieną, o už dešimtą-dvyliktą mėnesius pateikiama ne vėliau kaip mokestinio laikotarpio dešimto mėnesio paskutinę dieną (jeigu mokestinis laikotarpis sutampa su kalendoriniais metais, atitinkamai iki 2016-01-31 ir iki 2016-10-31).
2) Jei avansinis pelno mokestis apskaičiuojamas pagal numatomą mokestinio laikotarpio pelno mokesčio sumą, FR0430 pateikiama ne vėliau kaip mokestinio laikotarpio pirmo mėnesio paskutinę dieną (jeigu mokestinis laikotarpis sutampa su kalendoriniais metais - iki 2016-01-31).
Avansinis pelno mokestis turi būti sumokėtas ne vėliau kaip paskutinę kiekvieno mokestinio laikotarpio ketvirčio dieną, o už paskutinį mokestinio laikotarpio ketvirtį – ne vėliau kaip iki šio ketvirčio paskutinio mėnesio 25 dienos (jeigu mokestinis laikotarpis sutampa su kalendoriniais metais, atitinkamai iki kovo 31, birželio 30, rugsėjo 30 ir gruodžio 25 dienos).
Ar galima per metus keisti avansinio pelno mokesčio (FR0430) apskaičiavimo būdą?
Vienetas vieną kartą per mokestinį laikotarpį, ne vėliau kaip einamųjų mokestinių metų dešimto mėnesio pirmos dienos (jeigu mokestinis laikotarpis sutampa su kalendoriniais metais, tuomet iki spalio 1 dienos), gali pakeisti avansinio pelno mokesčio apskaičiavimo būdą.
Tokiu atveju vienetas turi teikti laisvos formos prašymą leisti teikti deklaraciją iš naujo. Prašymas teikiamas elektroniniu paštu, paštu arba pristatant jį mokesčių inspekcijai. Vienetui pateikus prašymą, AVMI darbuotojas susisiekia su vienetu prašyme nurodytais kontaktiniais duomenimis ir praneša apie prieš tai pateiktos (arba pateiktų patikslintų) deklaracijos (deklaracijų) galiojimo sustabdymą. Tik po to vienetas pateikia iš naujo užpildytą deklaraciją, kurioje pasirinktas kitas avansinio pelno mokesčio apskaičiavimo būdas.